Európske čínske centrum odhaľuje svoje budúce kontúry
Projekt Európskeho čínskeho centra (ECC) pri Senci, ktoré má byť základňou pre expanziu čínskych firiem na európske trhy, sa posunul o ďalší krok bližšie k svojej realizácii. Prezentačná roadshow v Pekingu i v ďalších čínskych provinciách, na ktorej sa v uplynulých dňoch zúčastnili aj predstavitelia developerskej spoločnosti IPEC Group, naznačila jeho budúce kontúry a viaceré zámery skonkretizovala. Možnosti a vôľu zapojiť sa do projektu tam deklarovali aj predstavitelia Europe Investment Transcontinental – spoločného podniku Združenia priemyselných podnikateľov SR a čínskych organizácií na Slovensku a v ČR.
Úmysel zriadiť si v ECC, ktorého súčasťou má byť popri inom aj reprezentatívne nákupné centrum ponúkajúce prémiové módne značky a ďalší spotrebný tovar čínskej produkcie, svoje zastúpenie už avizovala jedna zo 4 najrozsiahlejších priemyselných zón v krajine – China Huludao Dayushan Pump & Valve EXPO umiestnená v provincii Liaoning.
Prvá „echtovná“ čínska dedina bude na Slovensku!
Ako na včerajšej tlačovej besede v sídle spoločnosti IPEC Group uviedol prezident Združenia priemyselných podnikateľov SR Ivan Čarnogurský starší, kontaktné prepojenia s čínskym súkromným sektorom sa im podarilo získať cez obchodné komory, v rámci ktorých sú tamojší podnikatelia organizovaní. „To, čo naša skupina dosiahla, sa nepodarilo žiadnemu ministerstvu ani štátnej diplomacii. Pred odchodom z Pekingu mi povedali, že Slovensko je pre Čínu najlepšou krajinou na podnikanie. Momentálne máme rozpracovaných 20 až 30 ponúk,“ povedal a spestril bonmotom, že prvá „echtovná“ čínska dedina v Európe bude na Slovensku.
Čína má podľa neho vlastnú emigračnú politiku a v každej krajine musí mať oficiálny kontakt, aby sa z toho nestala tzv. sivá ekonomika. „Preto sme založili Združenie pre rozvoj čínsko-slovenských investícií. Na každom stretnutí sme im prízvukovali, že nemáme záujem, aby sem prišiel bývať – a vyrábať tričká – čo i len jeden Číňan. Nabádali sme ich skôr k tomu, aby vstúpili do celej palety slovenského priemyslu – strojárskeho, sklárskeho, kamenárskeho, drevospracujúceho, ale i do cestovného ruchu a poľnohospodárstva, v rámci ktorého chcú obhospodarovať pôdu a pestovať plodiny,“ priblížil Čarnogurský st.
Pochopiť podnikateľského ducha tej druhej strany
„Naša spoločnosť združuje Číňanov, ktorí podnikajú na Slovensku. Momentálne ich je tu asi 5-tisíc, z čoho asi tisícka už prijala slovenské občianstvo. Väčšina z nich sa venuje veľkoobchodu a maloobchodu. Na druhej strane každý pracovný deň požiada na čínskej ambasáde o vízum okolo 100 až 150 Slovákov. Mnoho svetových značiek má svoje výrobné závody v Číne. V záujme spolupráce budeme musieť všetci veľa urobiť na poli propagácie,“ skonštatoval Ailei Ji, prezident čínskych podnikateľov na Slovensku.
„Pán Čarnogurský mi vlani predstavil projekt ECC s cieľom vytvoriť platformu, na ktorej by čínski podnikatelia mohli priamo vstupovať do slovenského podnikateľského priestoru. V tomto majú tiež podporu čínskej vlády. Je tu však jedna vec, ktorú treba spomenúť, a tou je veľký rozdiel v rozmýšľaní medzi Európou a Čínou. Účelom cesty teda bolo, aby sa jedna strana zoznámila s podnikateľským duchom tej druhej strany a pochopila ho. V prípade, že na Slovensku získame vládnu podporu, rozbehneme investície vo veľkom meradle,“ povedal Zhai Feng, generálny riaditeľ EIT, a.s.
Ako prvá v seneckom ECC vyrastie čínska záhrada
„Nech mi niekto povie, kde na Slovensku vznikol za posledných 20 rokov verejný park. V Číne sa stavajú celé kilometre štvorcové parkov, a to pri každom projekte. Preto aj u nás vznikne ako prvá čínska záhrada,“ zdôraznil generálny riaditeľ IPEC Group Ivan Čarnogurský mladší. Slovenský kamenársky alebo sklársky priemysel nedokáže byť podľa neho v Európe konkurenčný, takže sa dohodlo, že budeme dovážať čínsku žulu. „Nejde o chudobných občanov, ale o podnikateľov, ktorí majú záujem o stabilnú podnikateľskú platformu v Európe. Aj preto sme priamo na mieste uzavreli kontrakt o výmene podnikateľských informácií s firmou Masling, ktorá bude organizovať výber investorov z celej Číny a projekt na čínskej strane riadiť tak, aby prebiehal koordinovane,“ uzavrel Čarnogurský ml.
Ako na stretnutí s novinármi odznelo, kým tento rok bude mať projekčno-prípravný charakter, stavebné práce na ECC pri Senci sa naplno rozbehnú až v budúcom roku, pričom jeho otvorenie je naplánované na začiatok roka 2014. Na realizácii projektu má pritom 50 % prostriedkov preinvestovať spoločnosť IPEC Group a zvyšných 50 % čínski podnikatelia. Záujem o centrum už údajne prejavil aj istý čínsky podnikateľ s kapitálom 300 miliónov eur, takže existuje predpoklad, že z počiatočných 30 miliónov by celkový objem investícií mohol do piatich rokov prerásť do 250 až 300 miliónov. V ďalších rokoch by sa mohla stať kľúčovou investíciou výstavba „širokorozchodnej trate“ pre rýchlovlak z Číny do Európy.
Vznikne rozsiahla lokalita s atribútmi nového mesta
V rámci spomínanej čínskej roadshow sa na pôde slovenského veľvyslanectva v Pekingu konala aj konferencia s účasťou 20 najvýznamnejších podnikateľských združení z Číny. Okrem rozvojových plánov pre danú lokalitu prejavili tiež záujem o architektonické stvárnenie projektu, na ktorom sa chcú tvorivo podieľať.
Viaceré čínske priemyselné i finančné spoločnosti, ktoré hľadajú nové príležitosti na diverzifikáciu svojho podnikania mimo domáceho trhu, sa netaja zámerom zriadiť si v Európskom čínskom centre svoje európske centrály. Predpoklad je taký, že by sa ich tu mohlo usídliť minimálne 200, čím by sa vytvorilo niekoľko stoviek pracovných miest. Z pohľadu slovenských subjektov bude centrum pri Senci plniť zároveň funkciu mosta medzi Európou a Čínou, ktorý umožní tesnejšiu spoluprácu a zakladanie spoločných podnikov.
ECC, ktoré ako investíciu v hodnote najmenej 100 miliónov eur iniciovala v júli 2011 čínska strana, sa rozvinie na ploche 17 ha. V slovenskom kontexte tu zároveň pôjde o významný urbanistický počin, keďže sa spolu s D1 Outlet City stane súčasťou rozvoja širšieho územia v katastri mesta Senec s názvom D1 Park a s celkovou rozlohou až 310 ha (už teraz sídlo spoločností Shell, Parkridge, UBM, Prologis, Schmitz či Komatsu s dovedna 2 000 pracovníkmi). Zámerom projektu, ktorý vypracovala Ingrid Konradová ešte pred nástupom do funkcie hlavnej architektky Bratislavy, je komplexnosťou rozvoja tejto rozsiahlej lokality naplniť všetky atribúty urbanistického vývoja nového mesta.
Ilustračné obrázky – IPEC Group
Related Posts
- Kancelárie vstupujú do novej éry
- Kam sa stratil nový stavebný zákon?
- Slovenský „industriál“ posiluje své pozice
- Rekordný rast cien bytov
- Bratislava Research Forum: nárast nájomnej aktivity
- CBRE: Koronakríza zmenila spôsob našej práce
- Ako zmení hybridná práca trh s komerčnými nehnuteľnosťami?
- Flexibilná práca je stále obľúbenejšia, ale …
- Obavy z koronakrízy a inflácie tu stále sú
- Objem investícií do nehnuteľností raste