25. 3. 2011

Ekonomické stavby: dva inovatívne programy na podporu bývania

Ekonomické stavby: dva inovatívne programy na podporu bývania

Spoločnosť Ekonomické stavby, vedúci výrobca a staviteľ murovaných rodinných domov v Česku, na Slovensku a v Poľsku, dáva o sebe vedieť síce len sporadicky, no ide zrejme o stratégiu, lebo vždy to stojí za to. V období, keď dopyt na nevedno aký čas zastavil stavebný ošiaľ developerov, sa treba poriadne zamyslieť nad tým, kde ešte ponuka nestihla vyplniť prázdny priestor a urobiť to ako prvý. Vymyslieť inovatívny projekt či program v segmente bývania dá v súčasnosti naozaj zabrať, výsledok je však istejší, ako keď sa netvorivo opakujú schémy, ktoré zlyhali.

Rastúci dom – riešenie ako nemusieť opustiť svoje hniezdo

Domy, ktoré „rastú s ich obyvateľmi“. Ako si ich predstaviť: doslova a či obrazne? Život rodiny sa skladá z niekoľkých etáp a pre každú z nich je vhodný iný typ a iná veľkosť príbytku. „Pätnásť rokov staviame domy a pätnásť rokov vidíme, aké odlišné potreby majú naši mladí bezdetní klienti oproti klientom s deťmi. Vymysleli sme preto dom, ktorý bude žiť s nimi. Porastie tak, ako sa bude rozrastať rodina a ako budú narastať jej potreby,” povedal na margo nového programu Rastúci dom generálny riaditeľ spoločnosti Ekonomické stavby (ES) David Mencl.

Medzi najznámejšie špecifiká slovenského klienta patrí, že nerád mení miesto svojho domova. Ak si preň už raz nájde to správne miesto, sťahovať sa neskôr inam mu robí problém. Vytvorenie trvalých sociálnych väzieb na svoj dom a bezprostredné okolie mu napriek faktu, že kapacitne ani kvalitou už nevyhovuje potrebám rozrastajúcej sa rodiny, z psychologických, ale aj z čisto pragmatických dôvodov bráni opustiť ho. Ako však zdôrazňuje tlačová správa ES, s programom Rastúci dom nemusí klient meniť miesto domova, ale môže ten svoj doterajší prispôsobiť novým potrebám.

Projektanti z ES vytypovali niekoľko domov, ktoré dokážu pružne odpovedať na meniace sa potreby klientov. Domy sú totiž od samého začiatku navrhnuté tak, aby umožňovali zväčšenie o ďalšie moduly jednoduchým spôsobom. Najčastejší rozmer štartovacieho domu 3+1, ktorý veľkostným formátom aj finančne (t.j. bez zaťaženia vysokou hypotékou) zodpovedá potrebám mladých rodín, sa môže postupne rozrásť až na formát 6+1 s garážou. Ako, to už vysvetľuje samotný jeho tvorca: so základnou stavbou domu ES sa zároveň zrealizuje základový pás pre budúce rozšírenie domu na obidve strany, ktorý je jedinou investíciou navyše naproti akejkoľvek inej bežnej stavbe ES. A čo je osobitne zaujímavé: rozrastanie sa domu sa vždy realizuje bez nevyhnutnosti prerušiť bývanie v jeho už obývanej časti!

Tajomstvo v nevšednom rozsahu služieb i konkurenčnej cene

Ekonomické stavby, stredoeurópsky líder v oblasti výstavby murovaných rodinných domov, sa od svojho založenia v roku 2001 špecializuje výlučne na oblasť bývania. K spolupráci si vyberá silných partnerov, vďaka ktorým môže svoju ponuku neprestajne rozširovať, a zaručiť tak výstavbu domu za cenu, ktorá je maximálne konkurenčná. Vďaka tomu realizuje a predáva svojim klientom v Európe každoročne viac než 400 domov.

Spoločnosť s desaťročnou tradíciou kladie dôraz na kvalitu a maximálnu efektivitu všetkých procesov. Už od roku 2003 je držiteľom certifikátu akosti ISO 9001 a od roku 2007 aj certifikátu ochrany životného prostredia ISO14 000.

Nielen spoľahlivý a stabilný partner pre výstavbu rodinných domov, ale aj ten, čo ponúka vždy niečo navyše – také je deklarované krédo ES. Cieľom je sprístupniť bývanie v rodinnom dome čo najširšiemu spektru zákazníkov, čo dosahuje svojím rozsahom ojedinelou ponukou služieb – od individuálneho projektu, cez vybavenie stavebného povolenia a zabezpečenie financovania až po samotnú realizáciu – a, samozrejme, priaznivými cenami za ne.

Atlas referenčných domov – prehliadka „naživo“ aj rozhovor

Neviete aký dom? Poďte sa pozrieť! Takýto slogan presviedča o výhodách využitia ďalšej neobvyklej služby, ktorú na slovenský trh zavádza spoločnosť ES. Jej názov znie Atlas referenčných domov a podstata spočíva v tom, že klient dostáva možnosť prezrieť si dokončený dom ešte pred tým, než si ho sám postaví. Ako to funguje?

Potenciálny zákazník Ekonomických stavieb si v Atlase referenčných domov vyberie typ domu, o ktorý má záujem a následne dostane príležitosť si ho už ako postavený obhliadnuť v skutočnosti. Nejde o prehliadky ukážkových, vzorových nehnuteľností, ale o reálne stojace domy, v ktorých klienti ES už žijú. Služba tak umožňuje okrem prehliadky príslušenstva domu dozvedieť sa bez prikrášľovania viac o tom, ako dom majiteľom vyhovuje, a porozprávať sa s nimi, či by bol práve tento typ z hľadiska ich potrieb pre nich tým najvhodnejším.

Bez spolupráce s klientmi ES, ktorí si v minulosti nechali postaviť rodinný dom, by táto služba nemohla vzniknúť. Záujemca o kúpu nového domu vďaka nej dostáva možnosť uvidieť naživo niektorý z 60 najžiadanejších typov domov ES, čo mu vo veľkej miere uľahčí rozhodovanie pri konečnom výbere konkrétneho typu. Pre mladé páry, ktoré chcú stavbou rodinného domu vyriešiť svoje prvé – „štartovacie bývanie“, je táto príležitosť naozaj kľúčová. Veď práve transfer bezprostredných skúseností od reálnych zákazníkov je tým, čo službu Atlas referenčných domov odlišuje od ďalších podobných služieb na trhu, vyzdvihuje tlačová správa ES.

„Najväčšou hodnotou našej práce je vysoká kvalita poskytovaných služieb, ktorá následne vytvára veľmi úzke vzťahy s našimi klientmi. Premýšľali sme o tom, ako ju priblížiť novým záujemcom o naše služby a výsledkom je Atlas referenčných domov. V súčasnosti je na prehliadky pripravených 60 domov. Ich počet a zvolené typy budeme upravovať podľa záujmu našich klientov,“ uzatvára David Mencl.

Zdroj a obrázky – Fleishman-Hillard / www.ekonomicke-stavby.cz

Rastúci dom:
1 – Variant 3+1
2 – Variant 3+1+garáž
3 – Variant 4+1
4 – Variant 4+1+garáž
5 – Variant 5+1
6 – Variant 5+1+garáž
7,8,9 – Atlas referenčných domov