Na projektové firmy čaká tento rok viac zákaziek, naprieč segmentami však panujú veľké rozdiely
Počet projektových zákaziek sa zvýši aj v tomto roku, panujú tu však veľké rozdiely v závislosti od zamerania firiem. Spolu s rastom výkonu porastú aj tržby. Toho chcú firmy dosiahnuť predovšetkým väčším objemom zákaziek. Aktuálne sú pritom projektové spoločnosti v priemere vyťažené na 89 percent. V prekonanie svojej konkurencie verí viac než polovica riaditeľov. Vyplýva to z Kvartálnej analýzy slovenského stavebníctva Q2/2016 spracovanej analytickou spoločnosťou CEEC Research v spolupráci s Považskou cementárňou, a. s., Ladce.
Projektové firmy a architektonické ateliéry budú mať v roku 2016 viac práce než pred rokom. Aktuálne očakáva rast výkonu v tejto oblasti osem z desiatich spoločností (82 percent), pričom priemerný rast by mal dosiahnuť 5,4 percenta. Veľké rozdiely v predpovediach sa však objavujú v závislosti na zameraní firmy. Zatiaľ čo drvivá väčšina (82 percent) spoločností pracujúcich na projektoch pre pozemné stavby predikuje rast o 7,1 percenta, firmy zaoberajúce sa projektami pre inžinierske staviteľstvo očakávajú pokles, a to dokonca až o 4,5 percenta. Sektoru projektových prác sa bude dariť aj v roku nasledujúcom. Riaditelia projektových kancelárií očakávajú v roku 2017 nárast zákaziek o 3,9 percenta, pričom v odbore pozemných stavieb pribudne práce o 4,4 percenta a v inžinierskych stavbách o 1,1 percenta. „Všetko závisí od faktorov doriešenia stále pretrvávajúceho stavu nedoriešenia problémov v oblasti legislatívy v stavebníctve a honorárových poriadkov pre projektantov, ktoré stále nie sú ničím uzákonené, sú informatívne a čím ďalej tým viac podceňované. Štát zasa sprísnil nároky na teplo technické vlastnosti novostavieb, verejných stavieb, a tým vlastne stanovil finančné prekážky pre majiteľov stavieb, ktorí už donedávna mali problém s financovaním stavieb kvôli nízkym finančným prostriedkom z fondov opráv. Navyše, banky sprísnili pravidlá na prideľovanie hypoték, a tak to nevidím príliš optimisticky, skôr naopak, bude sa prehlbovať kríza v stavebníctve. Finančná sila eura je nestabilná a nejasná,“ rozoberá súčasný stav sektora Mikuláš Hladký, architekt zo spoločnosti H & H ARCHITEKT.
Spolu s nárastom zákaziek porastú projektovým firmám tiež tržby, a to v priemere o 4,6 percenta. Prepad ziskov však očakávajú riaditelia spoločností, ktoré sa venujú projektovaniu inžinierskych stavieb (pokles o 2,0 percenta). Riaditelia firiem, ktoré projektujú pozemné stavby, naopak, predikujú rast tržieb o 5,8 percenta. „Za ostatné dva roky sa situácia na Slovenskom trhu výrazne zlepšila ohľadne množstva práce, kde vzhľadom na celkové oživenie je tej práce v stavebníctve podstatne viac od súkromných investorov, a takisto aj vzhľadom na končiace velebné obdobie, bolo viac aj práce od štátu.
Čo sa týka zákaziek na tento rok, tak zatiaľ ich zvládame vlastnými silami a v podstate sme vyťažení na 95 až 100%,“ hovorí riaditeľ OBERMEYER HELIKA, Dušan Štefanides.
Rast tržieb pritom plánujú spoločnosti dosiahnuť predovšetkým navýšením objemu zákaziek. Potvrdila to nadpolovičná väčšina z nich (59 percent). Pätina riaditeľov spoločností zároveň potvrdila rast cien projektových prác. Expanziu do nových segmentov alebo do zahraničia plánuje iba 11 percent, respektíve 8 percent projektových firiem. „Počas prvých mesiacov roku 2016 sme zaznamenali nárast dopytu po našich produktoch a službách. Mobilná toaleta už patrí v dnešnej dobe na každú stavbu. Široký sortiment našich produktov ponúka riešenie pre každú situáciu a spĺňa všetky aktuálne zákonné podmienky ochrany zdravia pri práci. Pravdou však je, že sa aj napriek našim odporučeniam veľmi často stretávame zo strany realizátorov stavieb s podcenením a pod dimenzovaním vybavenia staveniska sanitárnou technikou,“ informuje Jozef Szabo, generálny riaditeľ a konateľ spoločnosti TOI TOI & DIXI, s.r.o.
Aktuálne, priemerné vyťaženie kapacít projektových spoločností sa pohybuje na úrovni 89 percent a v porovnaní s rovnakým obdobím roka 2015 je tak o desať percentných bodov vyššie. Od posledného výskumu na konci minulého roka, naopak, priemerné vyťaženie kapacít kleslo, a to o päť percentných bodov. Viac vyťažené sú v súčasnej dobe spoločnosti zaoberajúce sa pozemným staviteľstvom. „Kapacity máme využité na 100 % a v zásade chýbajú kapacity pre odborné profesie. Problém kapacít však aktuálne vnímame výrazne viacej. Pomaly bude končiť aktívnu prácu silná generácia projektantov vychovaná ešte v socialistických podnikoch. Ukazuje sa, že môže byť v budúcnosti problém hlavne s odbornými kapacitami, napr. v profesii elektroinštalácii. V najbližších rokoch sa bude meniť aj systém projektovania z „2D“ na systém BIM, čo predpokladá zásadnú zmenu softwarovej štruktúry firiem a aj hlavne myslenia a prístupu ku projektovaniu a riadeniu stavieb. Tento systém sa určite dotkne aj štátnej správy a prevádzky budov.“ komentuje Ján Majerský, generálny riaditeľ, PROMA s. r. o.
Sebadôvera firiem v prekonanie konkurencie v roku 2016 je relatívne vysoká. V prekonanie konkurencie verí viac než polovica (54 percent) riaditeľov projektových spoločností a tretina spoločností neočakáva zmeny svojho tržného postavenia (35 percent). Viac si pritom veria firmy z oblasti pozemného staviteľstva, kde má tento názor väčšina z nich (58 percent). Menšiu sebadôveru vykazujú spoločnosti zaoberajúce sa inžinierskym staviteľstvom, kde ich v prekonanie konkurencie verí necelá tretina (29 percent). Inžinierske firmy tiež častejšie predpokladajú zhoršenie tržného podielu (potvrdzuje 35 percent riaditeľov). Výhľad na nasledujúci rok ukazuje, že v zlepšene tohto stavu verí necelá polovica firiem (43 percent), takmer polovica riaditeľov očakáva vývoj bez zmien (45 percent) a zostávajúci riaditelia čakajú zhoršenie svojho postavenia (12 percent). „Naša spoločnosť začína pociťovať zmenu štruktúry stavebníctva. Objem pozemného staviteľstva sa neustále zvyšuje a naopak inžinierske stavby stagnujú. Na aktuálny vývoj sa snažíme reagovať veľmi flexibilne a za účelom maximalizácie kvality a efektivity našich služieb prispôsobujeme tomuto vývoju aj štruktúru nášho fleetu,”uzatvára Libor Taglicht, riaditeľ Ramirent ČR/SR.
Related Posts
- Kancelárie vstupujú do novej éry
- Kam sa stratil nový stavebný zákon?
- Slovenský „industriál“ posiluje své pozice
- Rekordný rast cien bytov
- Bratislava Research Forum: nárast nájomnej aktivity
- CBRE: Koronakríza zmenila spôsob našej práce
- Ako zmení hybridná práca trh s komerčnými nehnuteľnosťami?
- Flexibilná práca je stále obľúbenejšia, ale …
- Obavy z koronakrízy a inflácie tu stále sú
- Objem investícií do nehnuteľností raste