4. 12. 2020

Podfond SICAV pre nájomné bývanie

Partneri realitnej skupiny Mint Investments založili fond s názvom MINT rezidenčný fond SICAV, a.s. konajúci na účet podfondu MINT I. rezidenčný podfond SICAV. Fond sa prostredníctvom podfondu zameriava na nájomné bývanie a jeho cieľom je investovať v ekonomicky silných českých aglomeráciách – najmä v Prahe a v Brne. V najbližšom čase sa však chce zamerať aj na veľké slovenské mestá, predovšetkým Bratislavu.

V Českej republike ide o prvý fond pre malých investorov zameraný na nájomné bývanie. Jeho obhospodarovateľom a administrátorom je Conseq Funds investičná spoločnosť, depozitárom Česká sporiteľňa a audítorom KPMG Česká republika Audit. Podfond už získal prvú akvizíciu: projekt Mint Living Brno Campus v juhomoravskej metropole za viac ako 500 mil. českých korún. Zahŕňa 120 prevažne malometrážnych bytov a tiež kancelárske a maloobchodné plochy. Všetky bytové domy, ktoré podfond v budúcnosti nadobudne, budú patriť pod jednotnú značku Mint Living.

MINT I. rezidenčný podfond SICAV je otvorený podfond určený pre širokú verejnosť. Hodí sa pre všetkých záujemcov  –  aj tých zo Slovenska, ktorí chcú dlhodobo investovať do rezidenčných nehnuteľností a ich očakávania sú v súlade s cielenou výkonnosťou podfondu 4 – 5 % ročne. Zakladatelia podfondu však očakávajú ešte vyššie zhodnocovanie majetku, a to na úrovni 6 – 9 % ročne. Podfond ponúka investorom mesačnú likviditu a mesačné precenenie majetku. Minimálna investícia je 500 českých korún, ekvivalent 20 EUR. Hodnota jednej investičnej akcie mala na konci októbra 2020 hodnotu (NAV) 1 česká koruna.

„Našim dlhodobým cieľom je byť lídrom v dynamicky sa rozvíjajúcom segmente moderného nájomného bývania. Chceme, aby široká verejnosť v Českej republike a na Slovensku náš fond vnímala ako prenajímateľa prvej voľby v ekonomicky silných aglomeráciách,“ uviedol partner skupiny Mint Investments a jeden zo zakladateľov fondu Radim Bajgar.

Fond bude do podfondu kupovať predovšetkým novostavby nájomných bytových domov s najmenej stovkou bytov, ktoré sú už pri projektovaní a výstavbe plánované práve pre nájomné bývanie a ktoré budú atraktívne a kompletne vybavené. Fond rokuje s viacerými developermi, ktorí by stavali pre podfond projekty na mieru – tak z hľadiska skladby bytov, ako aj ich veľkosti. „Veríme, že na budúci rok získame od investorov do podfondu najmenej pol miliardy korún (20 miliónov EUR) a zrealizujeme dve až tri nové akvizície,“ hovorí Radim Bajgar s tým, že v ďalších rokoch by podfond mohol vybrať aj výrazne viac peňazí, ak bude situácia v ekonomike priaznivá. „V dlhodobom horizonte nás zaujímajú nielen české ekonomicky silné krajské a okresné mestá, ale aj metropoly susedných štátov, v prvom rade Slovenska,“ dodáva Bajgar.

Investícia do bývania je podľa Radima Bajgara pre širokú verejnosť oveľa zrozumiteľnejšia ako investícia do komerčných nehnuteľností. „Keďže sme v Českej republike prvým verejným fondom pre malých investorov zameraným na nájomné bývanie, chceme tento špecifický trh aktívne formovať – a to tak investične, ako aj z hľadiska štandardu. Českí aj slovenskí investori s nami môžu na rýchlom vývoji v tomto segmente nehnuteľností zarobiť. Je to jednoduchšie ako si zobrať hypotéku na investičný byt a potom sa zaoberať s jeho prenájmom a správou. Pre veľa ľudí môže byť kúpa investičných akcií v našom podfonde oveľa atraktívnejšia. Tým fakticky získajú rovnaký  majetok – a pritom bez starostí. V porovnaní s komerčnými nehnuteľnosťami je rezidenčný segment výrazne menej závislý od ekonomického cyklu a pomer výnosu a znášaného rizika považujeme za atraktívnejší. Okrem toho tento podfond budú riadiť skúsení profesionáli, ktorí na realitnom trhu v Českej republike a na Slovensku  úspešne pôsobia takmer dve desaťročia,“ komentuje Radim Bajgar.

Prvá akvizícia podfondu: bytový komplex v Brne

Podfond nedávno získal svoju prvú akvizíciu: za viac ako 500 miliónov českých korún (cca 19 miliónov EUR) kúpil bytový komplex Mint Living Brno Campus. Využil pri tom bankové financovanie vo výške približne 60 % kúpnej ceny, ktoré poskytla Česká sporiteľňa. Ďalšie prostriedky (viac ako 200 miliónov českých korún) pochádzajú od investorov podfondu, okrem iného aj Slovákov. Na transakcii sa podieľali spoločnosti Wilsons (právne poradenstvo), Project Management Service (stavebno-technické poradenstvo), TH TAX (finančné a daňové poradenstvo) a Knight Frank (komerčné poradenstvo). Českú sporiteľňu pri vyjednávaní úverovej dokumentácie zastupovala spoločnosť Dentons.

Mint Living Brno Campus tvorí 120 bytov, prevažne v dispozícii 1+kk, na ploche 4 600 m2. Jeho súčasťou sú tiež kancelárske a maloobchodné plochy s celkovou plochou 3 500 m2 a viac ako 100 vnútorných a vonkajších parkovacích miest. Komplex, ktorý ako developer zrealizoval Ing. Jaromír Černý a vyprojektovala ho jeho architektonická kancelária, postavila spoločnosť Unistav v roku 2012. Komplex je v súčasnosti prakticky plne prenajatý. Nachádza sa v tesnej blízkosti moderného areálu Masarykovej univerzity, Fakultnej nemocnice Brno, obchodného centra Campus Square a kancelárskeho komplexu Campus Science s nájomcami ako Kiwi, KBC, ESET alebo Mall. Kombinácia blízkosti Masarykovej univerzity a administratívno-obchodného areálu Campus, výborného napojenia na diaľnicu a mestskú hromadnú dopravu robí túto lokalitu mimoriadne atraktívnou práve pre prenájom malometrážnych bytov. „Brno je v súčasnosti vďaka koncentrácii miestnych i zahraničných technologických firiem jednou z najdynamickejšie sa rozvíjajúcich ekonomických aglomerácií v strednej Európe. Preto sme presvedčení, že brniansky rezidenčný trh má všetky predpoklady pre ďalší rast. Aj napriek pandémii koronavírusu ceny nových bytov v meste ďalej rastú a ceny nájomného bývania v Brne zostali od začiatku roka v porovnaní s centrom Prahy veľmi stabilné,“ hovorí Radim Bajgar.

Rovnako ako všetky ďalšie budúce bytové domy pod značkou Mint Living ponúkne aj komplex Mint Living Brno Campus svojim nájomníkom popri kompletne zariadených bytoch aj rad doplnkových služieb, okrem iného čistenie odevov, upratovanie, stráženie detí alebo domácich miláčikov a pod. Komunikácia s nájomcami bude prebiehať efektívne cez webovú platformu Mint Living.

SF/sk