Q3 2017 – prekročená hranica 2 miliónov metrov štvorcových priemyselnej a logistickej plochy naprieč Slovenskom.
Na konci tretieho kvartálu 2017 sa celková plocha priemyselných a logistických priestorov na Slovensku vyšplhala na historickú úroveň dvoch miliónov metrov štvorcových. Od roku 2012 pozorujeme takmer dvojnásobný nárast ponuky logistických a priemyselných priestorov na Slovensku z pôvodných 1,16 mil. m2 na súčasných 2,01 mil. m2.
„Tento pozitívny vývoj je odrazom priaznivej ekonomickej situácie na Slovensku, predovšetkým na západnom Slovensku kde sa aj naďalej sústreďuje viac než 90% investícií do logistických nehnuteľností. Jedným z hlavných faktorov je vývoj v internetovom obchode (e-commerce) a pokračujúce zvyšovanie výroby v automobilovom priemysle,“ vysvetľuje Samuel Šporka, vedúci oddelenia priemyselných a logistických nehnuteľností JLL Slovensko.
Najviac novej plochy pribudlo na západnom Slovensku
Počas tretieho kvartálu bolo na trh dodaných približne 82 000 m2 novej plochy. Z daného objemu pripadá približne 60 000 m2 skladovej plochy pre giganta v internetovom predaji, spoločnosť Amazon v Mountparku v Seredi.
Vo výstavbe sa naďalej nachádza takmer 170 000 m2 z čoho 120 000 m2 smeruje do regiónu západného Slovenska, ktoré si za posledné roky vybudovalo pozíciu a reputáciu strategického logistického uzla pan-európskeho významu. „Tento trend aj naďalej pretrváva, a je to spôsobené hlavne kvalitnou infraštruktúrou a jednoduchou dostupnosťou okolitých krajín. V roku 2019 predpokladáme, že na trh bude dodaných približne 200 000 m2 novej plochy a väčšina bude opäť situovaná do regiónu západného Slovenska, s tým, že oblasť výstavby sa kvôli JLR nateraz presúva v smere R1 (Sereď, Nitra),“ hovorí Šporka.
Slovensko sa vďaka svojej strategickej polohe v srdci CEE veľakrát stáva miestom, odkiaľ sú zásobované všetky odberné miesta spoločností v danom regióne. Pomáha tomu najmä dobré diaľničné napojenie západu Slovenska na Poľsko, Česko, Maďarsko a Rakúsko. „V minulosti bolo Slovensko skôr tranzitnou krajinou, dnes už máme aj silné logistické zázemie, logistické uzly a parky na špičkovej svetovej úrovni,“ dopĺňa Šporka.
Dobré tempo trhovej aktivity
Objem uzatvorených transakcií v Q3 2017 dosiahol úroveň 83 000 m2, nové zmluvy predstavovali cca 56 000 m2 a obnovenia zmlúv približne 27 000 m2.
Medzi najväčšie transakcie tohto kvartálu patrí nová nájomná zmluva firmy CA mode v CTParku Trnava o výmere takmer 31 000 m2, obnovenie zmluvy firmou GEFCO Slovakia v Prologis parku Bratislava (12 000 m2), či rovnako obnovenie zmlúv firiem Windel Logistik (8 200 m2) a Spandex (7 010 m2), oboje v Prologis parku Bratislava.
V treťom kvartáli sme boli svedkami historicky najväčšej logistickej transakcie. Predaj Prologis parku Galanta je výmerou aj investičným objemom historicky najväčšou logistickou transakciou, aká bola kedy v regióne strednej a východnej Európy uzatvorená. Park pozostáva z 240 000 m2 prenajímateľnej plochy a od septembra 2017 patrí novému majiteľovi – spoločnosti CNIC.
Na konci tretieho kvartálu bola miera neobsadenosti na úrovni 2,1%. Naprieč Slovenskom je aktuálne k dispozícií približne 45 000 m2 voľnej priemyselnej a logistickej plochy.
Related Posts
- Kancelárie vstupujú do novej éry
- Kam sa stratil nový stavebný zákon?
- Slovenský „industriál“ posiluje své pozice
- Rekordný rast cien bytov
- Bratislava Research Forum: nárast nájomnej aktivity
- CBRE: Koronakríza zmenila spôsob našej práce
- Ako zmení hybridná práca trh s komerčnými nehnuteľnosťami?
- Flexibilná práca je stále obľúbenejšia, ale …
- Obavy z koronakrízy a inflácie tu stále sú
- Objem investícií do nehnuteľností raste