27. 5. 2011

Tréningová hala košickej Steel Arény – investícia nielen do hokeja

Tréningová hala košickej Steel Arény – investícia nielen do hokeja

Slovensko, hosťujúca krajina nedávno skončených Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji, privítalo jeho priaznivcov v nových moderných halách, kde sa v priebehu troch týždňov zvádzali súboje o medaily. Zatiaľ čo však bratislavský Zimný štadión Ondreja Nepelu neprestáva vyvolávať rozbroje pre obvinenia z údajne predraženej prestavby, prípad novopostavenej tréningovej haly pri košickej Steel Aréne, ktorá bola oficiálne otvorená koncom marca 2011 a zhruba mesiac nato začala slúžiť ako miesto aktívnej prípravy hokejistov na jednotlivé zápasy, má výlučne odpolitizovanú príchuť.

Veľký prínos pre rozvoj mládežníckeho športu

Ako vyplýva z informácie PR agentúry Key Communications, s výstavbou špičkovej tréningovej haly v Košiciach, ktorej dodali impulz práve hokejové majstrovstvá sveta, sa začalo v novembri 2009. Na južnej strane multifunkčnej športovej Steel Arény vyrástla stavba s ľadovou plochou, ktorej rozmery 26×56 metrov sa zhodujú aj so štandardmi zámorskej NHL. Dielo vytvorené v projekčnej kancelárii košickej firmy Kopa pod vedením Ing. arch. Juraja Kobana si vo svojej realizačnej fáze vyžiadalo náklady vo výške 3,746 milióna eur.

Hokejovú tréningovú halu, kde možno okrem tréningov organizovať aj nižšie súťaže, už teraz hodnotia odborníci ako prínos pre rozvoj žiackeho a mládežníckeho športu v meste. Hokejisti podľa nich akiste ocenia jednoduchý a pohodlný prechod do hlavnej haly. V modernej stavbe s kapacitou 300 ľudí nechýbajú komfortné šatne, časomery, ozvučenie, dve veľkoplošné obrazovky a sociálne zázemie. Je riešená ako oceľová konštrukcia s ľahkým obvodovým plášťom vybaveným kontaktným zatepľovacím systémom. Samotná ľadová plocha spočíva na železobetónovom skelete v spodnej časti objektu.

Výstavba hokejovej haly, ktorá disponuje dostatočným počtom parkovacích miest, prebiehala nanajvýš inteligentne. „Náročnejšie ako pri iných stavbách bolo najmä zabezpečenie logistiky materiálových tokov na stavbe,“ uvádza tlačová správa Key Communications. „Pri minimálnej ploche staveniska bolo nevyhnutné zladiť dopravu, vykladanie materiálu a ľudí tak, aby nedošlo k blokovaniu príjazdovej komunikácie pre ostatné firmy, a tým k brzdeniu výstavby haly.

Osvedčenou technológiou systém plochej strechy

Realizácia strechy veľkých rozmerov nesie so sebou viaceré potenciálne riziká: jedným z najväčších je možný prienik vlhkosti do tréningovej haly, ktorá môže spôsobiť rozsiahle škody. Osvedčenou technológiou v takýchto prípadoch býva systém plochej strechy. Spoločnosť Izola Košice, pod vedením ktorej prebiehala výstavba tréningovej haly, siahla práve po nej, pretože s riešením zmieneného problému má bohaté skúsenosti.

„Skladbu strešného plášťa, ktorá bola použitá na tréningovej hale, sme realizovali na mnohých stavbách. Nebolo tu treba riešiť žiadne väčšie komplikácie. Vďaka pružnej reakcii projektanta, hlavného dodávateľa a dozoru stavby sme však dodržali stanovené termíny a zachovali sme konečnú kvalitu stavebného diela,“ uviedol Róbert Lečko z technického oddelenia firmy Izola Košice.

„Skladbu strešného plášťa tvoria výlučne materiály špičkovej kvalitatívnej úrovne. Práce sme realizovali s ľuďmi, ktorí sa pravidelne zúčastňujú na školeniach firiem Icopal a Vedag. Pracovali s materiálmi, ktoré poznajú a vedia o ich technických vlastnostiach a výhodách oproti iným materiálom. Aj z toho dôvodu prebehla realizácia bez najmenších problémov,“ doplnil Lečko. Ako spresnil, strechu tvoria trapézové profilované plechy ukladané na horné pásnice oceľových väzníkov. Ich kotvenie sa uskutočnilo nástrelom do hornej pásnice hrubej 17 mm a na záver boli upravené pozinkovaním. Dodajme, že materiál na plochú strechu tréningovej haly dodala spoločnosť Vedag, ktorá je súčasťou skupiny Icopal.

Modifikované asfaltované pásy ako hydroizolácia

Rozvedené do detailov, v projekte hokejovej tréningovej haly sa pôvodne počítalo s jednovrstvovou hydroizoláciou na báze mPVC fólie. Tá sa však na severnom okraji napája do medzistrešného žľabu, o ktorý sa tréningová hala delí so Steel Arénou. Keďže sú ploché strechy Steel Arény riešené ako DUO strechy s hydroizoláciou z modifikovaných asfaltovaných pásov, rovnaké riešenie hydroizolácie sa zvolilo aj na streche tréningovej haly. Aké sú jeho prednosti? K najvýznamnejším patrí možnosť aplikácie aj pri nižších vonkajších teplotách, dlhodobé zachovanie si vynikajúcich technických vlastností ako ohybnosť či stálosť a veľká odolnosť voči namáhaniu na streche bez väčšej straty kvality po celý čas životnosti.

„Pásy PARAFOR Solo GFM sa vyznačujú odolnosťou proti vysokým teplotám a proti prerazeniu klincami, no vďaka modifikovanému asfaltu aj predĺženou životnosťou,“ povedal Miroslav Petrech – obchodný riaditeľ spoločnosti Icopal a zároveň riaditeľ spoločnosti Vedag. Ako špecifikoval, na vrchnej strane pásov je posyp chrániaci hydroizoláciu proti UV žiareniu. Konečná podoba strechy tréningovej haly a v rámci nej aj celkové farebné riešenie objektu je výsledkom tmavosivého bridlicového posypu.

Základom tepelnej izolácie minerálna vlna

Ako parozábrana, ktorá sa aplikuje na oceľové trapézové plechy VEDAGARD SK za studena, sa použili špeciálne samolepiace asfaltované pásy s hrúbkou 1,5 mm. Ako uvádza priložený popis, tvorí ju hliníkový pás zosilnený polyesterovou rohožou a polyesterovou fóliou. Zo spodnej strany parozábranu vystužujú sklené vlákna a sťahovacia fólia.

A napokon tepelná izolácia. Pri jej konečnom výbere sa realizačná firma riadila technickými a kvalitatívnymi parametrami stanovenými projektom stavby. Základom v strešnej konštrukcii je minerálna vlna a jej ochrana pred účinkami atmosférických vplyvov. Jej funkciou je chrániť halu pred prienikom neželanej vlhkosti, no v prvom rade zabrániť vzniku tepelných mostov. Tomuto riziku sa predišlo ukladaním tepelnej izolácie z minerálnych dosiek v dvoch vrstvách, čím dosahuje celkovú hrúbku 20 cm.

Výsledkom dôsledného prístupu a úzkej spolupráce projektanta i zhotoviteľa stavby sa takto stala tréningová hala na špičkovej európskej úrovni, ktorá predstavuje dobrú investíciu nielen do hokeja ako takého, ale aj do doplnenia multifunkčnej architektúry a celkovej panorámy Košíc.

Zdroj a foto – Key Communications